Даніель Канеман
2002 р. – Даніель Канеман
Даніель Канеман (5.03.1934 р.) – ізраїльсько-американський економіст та психолог.
Лауреат Нобелівської премії з економіки 2002 року «За застосування психологічної методики в економічній науці, особливо — під час дослідження формування думок і ухвалення рішень в умовах невизначеності».
Даніель Канеман народився в Тель-Авіві 5 березня 1934 р. Дитинство провів у Франції, куди батьки емігрували з Литви на початку 1920-х. Канеман і його сім’я знаходилися в Парижі, коли місто в 1940 р. було окуповано нацистами. У 1948-му Канеман разом з рідними прибув на територію британської підмандатної Палестини, якраз перед створенням держави Ізраїль.
Канеман отримав ступінь бакалавра в області психології в Єврейському університеті в Єрусалимі в 1954 р. Потім він працював у службі психологічної допомоги в Армії оборони Ізраїлю.
З 1958 р. навчався у США в Каліфорнійському університеті в Берклі. Академічна кар'єра Канемана почалася з читання лекцій з психології в Єврейському університеті в Єрусалимі в 1961 р., а з 1966 р. – старший викладач. Його ранні роботи були зосереджені на візуальному сприйнятті та увазі. У 1978 р. Канеман перейшов на роботу в Університет Британської Колумбії. Разом з Девідом Шкадов Канеман розробив поняття «фокусування ілюзії», щоб частково пояснити помилки, які роблять люди при оцінці наслідків різних сценаріїв свого майбутнього. Це поняття також відоме як «афективне прогнозування». Канеман – почесний професор психології та професор кафедри зв'язків із громадськістю в Школі громадських і міжнародних відносин ім. Вудро Вільсона при Принстонському університеті. Канеман є партнером-засновником консалтингової компанії «TGG Group».
Крім премії пам'яті Нобеля з економіки, він був представлений Американською психологічною асоціацією до премії за видатні внески до психології, був удостоєний звання почесного доктора з відділу економіки в Університеті Еразма в Роттердамі, Нідерланди, був нагороджений премією Американської академії мистецтв і наук.
Журнал «Зовнішня політика» включив Канемана в список кращих світових мислителів. У цьому ж році був виданий його бестселер "Мислення: швидке і повільне», у якому коротко викладена значна частина досліджень Канемана. Удостоєний Президентської медалі Свободи.
Психологічна економічна теорія.Даніель Канеманодин з основоположників психологічної економічної теорії і поведінкових фінансів, у яких об'єднані економіка та когнітивістика для пояснення ірраціональності відношення людини до ризику під час прийняття рішень і в управлінні своєю поведінкою. Разом з Амосом Тверскі розробив основи теорії перспектив, що ставить під сумнів теорію адитивної корисності фон Неймана-Моргенштерна. У своїй Нобелівській біографії Канеман стверджує, що його співпраця з Тверскі почалася після того, як Канеман запросив останнього дати лекцію у Єврейському університеті. Вони опублікували сім статей у рецензованих журналах. Крім «теорії перспективи», найбільш важливою з цих статей була «Судний в умовах невизначеності: евристика і забобони», (Тверскі і Канеман, 1974), яка була опублікована в престижному журналі Science. Перша спільна робота Канемана і Тверскі була присвячена закону малих чисел. Подальша співпраця привело вчених до фундаментального прогресу в розумінні евристики. У своїх роботах вони розглядали евристичні риси імовірнісного мислення. В основному їх увага була зосереджена на доступності, репрезентативності, закріпленні (установка «якоря») і коригуванні.
Доступність - це схильність людей переоцінювати ймовірність події, якщо приклади подібного роду легко приходять в голову. Репрезентативність - це схильність оцінювати ймовірність події, виходячи з того, якою мірою ця подія співвідноситься з обраною психічною моделлю (наприклад з професією). Закріплення і корегування - це процес винесення судження, під час якого початкова відповідь діє як якір, а додаткова інформація використовується лише для того, щоб коригувати цю відповідь.
Аналіз когнітивних і ситуаційних чинників, проведений Канеманом і Тверскі, допоміг зрозуміти психологічні процеси, що керують людськими судженнями та прийняттям рішень.
Разом з Девідом Шкаде (Девід Schkade) Канеман розробив поняття "фокусування ілюзії ", щоб частково пояснити помилки, які роблять люди при оцінці наслідків різних сценаріїв свого майбутнього. Це поняття також відоме як «афективне прогнозування», добре вивчене Даніелем Гілбертом.
Ідеї Д. Канемана використані у процесі дослідження питань психологічної економічної теорії, у яких об'єднані економіка та когнітивістика для пояснення ірраціональності відношення людини до ризику під час прийняття рішень і в управлінні своєю поведінкою.
Нобелівська лекція
· Daniel Kahneman(2002)Nobel Lecture: Maps of bounded rationality: a perspective on intuitive judgment and choice[http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/economic-sciences/laureates/2002/kahnemann-lecture.pdf]
Психологічна економічна теорія
· Канеман Д. Думай медленно… Решай быстро. — М.: АСТ, 2013. — 625 с.
[http://baguzin.ru/wp/wp-content/uploads/2014/01/Дэниэль-Канеман.-Думай-медленно...-решай-быстро.pdf]
· Канеман Д., Словик П., Тверски А. Принятие решений в неопределенности: Правила и предубеждения.
Joomla Plugins