Вернон Ломакс Сміт

Автор: Олександр on . Posted in Нагороджені лауреати

2002 Вернон Ломакс Сміт

Вернон Ломакс Сміт (1.01.1927 р.) – американський економіст.

Лауреат Нобелівської премії з економіки 2002 року «За лабораторні експерименти як засіб в емпіричному економічному аналізі, особливо в аналізі альтернативних ринкових механізмів» разом з Даніелем Канеманом.

Біографія

Вернон Ломакс Сміт народивсяв місті Вічіта, штат Канзас – 1 січня 1927 року. Освіту розпочав з інженерної спеціалізації в Каліфорнійському технологічному інституті (ступінь бакалавра інженера-електрика, 1949), потім захопився економікою, вивчав її в університеті штату Канзас (магістерський ступінь з економіки, 1952) та Гарвардському університеті (докторський ступінь з економіки,  1955). У 1955-1967 рр. викладав економіку в університеті Пердью, з 1968– 1975 рр. –у Массачусетському університеті, у 1975– 2001 рр. університеті штату Аризона. З 2001 р. –професор економіки та права в університеті Джорджа Мейсона –одному з провідних університетів США.        

У юності, так як і його батьки, був прихильником ідей соціалізму, але пізніше відмовився від цих ідеологічних симпатій і став радником сенатора Б. Голдуотера, відомого своїми антикомуністичними поглядами.

СпівробітникЦентру досліджень нейроекономіки, президент Міжнародного фонду експериментальних економічних досліджень, президент Асоціації економічної науки (1986-1987) і Товариства «суспільного вибору» (1988-1990), лауреат премії Адама Сміта (1995). Сміт – професор економіки в Школі бізнесу та економіки ім. Джорджа Л. Аргірос при Університеті Чепмен і Школі права в Оранж, Каліфорнія. Він також є науковим співробітником Міждисциплінарного центру економічних наук Університету Джорджа Мейсона і Меркатус-центру при тому ж університеті в Арлінгтоні, штат Вірджинія.

Теорія

В. Сміт скасував став одним з засновників та ведучим представником експериментальної економічної теорії (experimental economics) – напрям економічної теорії, який відтворює реальні ситуації господарського життя, але не на математичних моделях, як це було раніше, а на експериментах з людьми. Найбільшу популярність отримали досліди В. Сміта з моделювання формування ринкової ціни, роботи аукціонів та фондовій біржі. В основному результати досліджень підтвердили традиційні економічні теорії, причому набагато краще, ніж можна було на це розраховувати. Запропоновані методи експериментальної імітації стали використовувати для прийняття рішень конкретних проблем господарської практики, у судових справах, у процесі розробки програм дерегулювання та приватизації енергетики в Австралії, Новій Зеландії та США.

Одночасно зі В. Смітом премію ім. Нобеля з економіки в 2002 році отримав його давній опонент психолог Даніель Канеман, який також займався дослідницькою перевіркою економічної теорії, але робив зовсім інші висновки. На його думку, дані економічної психології не підтверджують, а навпаки спростовують традиційні аксіоми економіки. Це протиріччя між результатами опитування Д. Канемана та експериментами В. Сміта можна пояснити тим, що перший досліджував людей, коли їм пропонували «одиничну» ситуацію, а другий – в умовах взаємодії людей між собою. У дослідах В. Сміта, люди спочатку  діяли нераціонально та робили помилки, але з накопиченням досвіду приймали більш зважені рішення передбачені економічною теорією. З іншого боку, деякі результати виявилися хибними з точки зору економічної науки. Тому експериментальна економіка В. Сміта та економічна психологія Д. Канемана не стільки суперечать, а скільки доповнюють одна одну.

Практичне застосування теорії

Загалом, Вернон Ломакс Сміт досліджував експериментальний механізм, що забезпечував досягнення конкурентної рівноваги (механізм подвійного аукціону). Успіх експерименту емпірично підтвердив ефективність конкурентних механізмів та сприяв широкому впровадженню експериментальних досліджень в економічну теорію.

Праці

Нобелівська лекція

SmithVernonL.  Constructivist and ecological rationality in economics / Prize Lecture, December 8, 2002 by / Interdisciplinary Center for Economic Science, George Mason University,Fairfax, VA 22030-4444, USA. – P. 502 – 561// http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/economic-sciences/laureates/2002/smith-lecture.pdf

Теорія ігор

-       Smith V., Rassenti S., Bulfin R. A Combinatorial Auction Mechanism for Airport Time Slot Allocation //Bell Journal of Economics. 1982. Autumn), Smith V., Suchanek G., Williams A. Bubbles, Crashes and Endogenous Expectations in Experimental Spot Asset Markets //Econometrica.1988. Vol. 56;

-       Hoffman E., McCabe K., Shachat K., Smith V.Preferences, Property Rights and Anonymity in Bargaining Games// Games and Economic Behavior.1994. Vol. 7.http://encyclopaedia.biga.ru/enc/liberal_arts/SMIT_VERNON.html

Експериментальні дослідження в економіці

-         An Experimental Study of Competitive Market Behavior// Journal of Political Economy.1962. Vol. 70;

-         Smith Vernon L.  Experimental Economics: Induced Value Theory / Vernon L. Smith// American Economic Review. – 1976. – № 66 (2). – Р.  274–279.

-         Smith Vernon L.  Microeconomic Systems as an Experimental Science / Vernon L. Smith //American Economic Review. – 1982. – №  72 (5). – Р. 923–955.

Екологічна економіка

- SmithVernonL. ConstructivistandEcologicalRationalityinEconomics/ Vernon L. Smith //AmericanEconomicReview. – 2003. – № 93(3), pp. 465–508.

 

Joomla Plugins