Томас Шеллінг

Автор: Олександр on . Posted in Нагороджені лауреати

2005 р. - Томас Шеллінг

Томас Кромбі Шеллінг (англ. Thomas Crombie Schelling; 14 квітня 1921 р.)  – американський економіст.

Лауреат Нобелівської премії з економіки 2005 року «За розширення розуміння проблем конфлікту і кооперації за допомогою аналізу в рамках теорії ігор».

Біографія

Томас Кромбі Шеллінг Окленд народився в штаті Каліфорнія, США.

Здобув вищу економічну освіту в провідних університетах країни -  1944 р.  ступінь бакалавра економіки в Каліфорнійському університеті (Берклі) і 1951 р. ступінь доктора економіки в Гарвардському університеті. Працював у ряді урядових організацій: 1945-1946 рр. - у Федеральному бюджетному бюро, 1948-1950 рр. - в бюро з питань реалізації плану Маршалла в Копенгагені і Парижі під керівництвом А. Гарріман.Докторський ступінь Шеллінг отримав у Гарварді. Він є одним з самих літніх лауреатів премії з економіки. 1991 р. він став президентом Американської економічної асоціації та отримав звання почесного члена цієї організації. Отримав нагороду Національної академії наук США за «Дослідження поведінки для запобігання ядерної війни». Шеллінг за протекцією Гарріман став одним з експертів з міжнародної торгівлі в апараті Білого дому (1951-1953).

1953 р., після зміни у Вашингтоні адміністрації, позбувся своєї посади і почав робити кар'єру професійного вченого-економіста, ставши професором економіки в Єльському університеті. У 1958 р. перейшов на аналогічну посаду в Гарвардському університеті, де пропрацював до 1990 р. Одночасно брав участь у діяльності «мозкових центрів», які обслуговують американський уряд: 1958-1959 рр. - у «RAND Corporation» під час американсько-радянських переговорів з питань роззброєння, 1969-1990 рр. - у Школі управління ім. Джона Ф. Кеннеді при Гарвардському університеті. У 1991 р. обирався президентом Американської економічної асоціації. До моменту присудження йому Нобелівської премії з економіки, Шеллінг був почесним професором економіки і політичних наук у Мерілендському університеті і почесним професором політичної економії в Гарвардському університеті.

Томас Шеллінг прийшов у науку після десяти років серйозної політичної практики. Закінчивши аспірантуру в Гарвардському університеті, він з 1948 року працював помічником посла, координатора плану Маршалла в Парижі Аверелла Гаррімана.

Пізніше Шеллінг консультував президента Трумена з питань міжнародної торгівлі, однак після зміни влади покинув Білий дім і викладав у Єльському університеті.

Протягом двох наступних десятиліть Шеллінг викладав у Гарварді і консультував ЦРУ.

Теорія

Американець Томас Шеллінг і його ізраїльський колега Роберт Ауманн стояли біля витоків теорії ігор, яку інтенсивно використовують політологи, соціологи, кібернетики та аналітики спецслужб.

Премія 2005 р. стала вже другою премією, присудженою Нобелівським комітетом, за дослідження теорії ігор (перша була присуджена в 1994 р. «За піонерські роботи з аналізу рівноваги в теорії некооперативних ігор»).

Економічна теорія поведінки.Книга "Стратегія конфлікту" писалася як посібник для політиків. Саме тому в ній важко зустріти складні формули чи наукові терміни. Яскравий афористичний текст підпорядкований меті використання теорії ігор у міжнародних відносинах.

Бестселер Шеллінга присвячений прикладному вивченню загальної логіки поведінки учасників конфліктних ситуацій.

Автор доводить, що в кожному конфлікті закладені не лише протилежні, а й спільні інтереси. Зокрема, міжнародним відносинам притаманні і протиріччя, і взаємозалежності. Внаслідок цього "перемога" в конфлікті не є перемогою над противником. Вона означає лише виграш у рамках власної системи цінностей.

У свою чергу, необхідного "виграшу" у взаємовідносинах можна досягнути шляхом переговорів, компромісів та уникнення дій, які шкодять учасникам перемовин.

Розвиток повноцінного конфлікту не завжди доречний. Якщо на високій швидкості їдуть назустріч одна одній дві вантажівки з динамітом, то зіткнення не дозволить комусь вийти переможцем. Однак якщо один з водіїв злякається загрози і поступиться, він автоматично перетвориться на "слабшого" при рівних виграшах.

Отже, успішна стратегія поведінки у конфлікті пов'язана не стільки з ефективним застосуванням сили, скільки з використанням силового потенціалу.

Шеллінгова теорія стримування стала теорією умілого "незастосування" військової сили. У такій ситуації вимагалося дещо більше, ніж військова майстерність.

Саме тому головні учасники холодної війни обрали шлях специфічного мовчазного співробітництва, ведучи переможні ігри на периферійних гарячих точках планети без глобальної ядерної війни та втрат на власних територіях.

Шеллінг уперше пояснив, як країни і корпорації приходять до мирного співіснування через просту загрозу застосування сили та ігри, пов'язані з блефом.

Під час тривалих відносин "гравців" формуються фокальні точки – взаємовигідні рішення, обумовлені знанням взаємних потреб сторін. При цьому учасник конфлікту може посилити власні позиції через надання достовірних зобов'язань – переконливих доказів, що він буде обов'язково дотримуватися обраної стратегії.

Яскравий приклад ефективності достовірних зобов'язань – класичне "спалювання мостів" генералом позаду своєї армії. Після такого кроку бойовий дух супротивника падає, і він може піти на поступки, усвідомлюючи серйозність намірів вояків.

Важливим фактором успіху в грі стає інформованість учасників: без обміну повідомленнями про наміри стратегія "спалення мостів" приречена на невдачу. При цьому, каже Шеллінг, успіх погрози залежить від раціональності суперника: "безумцями, як і дітьми, зазвичай неможливо управляти за допомогою погроз".

Розуміючи ці обмеження, уряди і корпорації ведуть гру, результат якої залежить не лише від комбінації здійснених ходів, але і від потенційно можливих, "достовірно" донесених до відома противника повідомлень.

Шеллінг доводив, що дотримання стратегії поведінки в конфлікті корисне не лише у стосунках з ворогами, а й партнерами, які не довіряють один одному. Він розглядав конфлікти як ситуації з елементами торгу, у яких здатність одного з учасників досягати цілей залежить від рішень, прийнятих іншим учасником.

За Шеллінгом, погляд на конфлікт як на процес торгових переговорів корисний, бо він не дозволяє концентруватися винятково на протиріччях чи спільному інтересі.

"Успішний" страйк – не той, що фінансово знищить роботодавця, "успішний" страйк може і не відбутися. Щось подібне буде правильним і щодо війни", - пише Шеллінг.

Його нобелівські ідеї перегукуються з древнім китайським трактатом Сунь-Цзи про те, що найвище мистецтво – здобути перемогу у війні, не вступивши в бій.

Виграшні тактики в конфлікті засновані на парадоксі, що від міри, у якій сторона добровільно зв'язує себе, може залежати міра, у якій вона обмежує конкурента. Так, у ситуації торгу слабкість часто перетворюється на силу, свобода – на свободу капітулювати, а "спалення мостів" може вистачити для знищення супротивника.

Разом з тим, ефективність погрози може залежати від альтернатив, доступних потенційному ворогу. Йому необхідно залишити певний прийнятний вихід, інакше він може зреагувати, як лев у пастці.

Шеллінг стверджував, що готовність вести невеликі війни в окремих регіонах може зменшити загрозу масованої відплати, зберігаючи можливість вибору меншого зла у випадку непередбачуваних обставин.

Таким чином, локальні епіцентри протистояння подалі від власних кордонів були необхідні США та СРСР для підтвердження готовності до рішучих дій-відповідей на агресію. Війни у В'єтнамі, Кореї та Афганістані відігравали роль "достовірних зобов'язань" щодо серйозності заяв обох геополітичних полюсів.

Достовірні зобов'язання можуть ефективно використовуватися в мирних цілях. Так, якщо дві сторони пообіцяють пожертвувати мільйон доларів Червоному Хресту за умови, що так само зробить інша, у кожної з них буде спокуса обманути партнера, якщо той зробить внесок першим. Взаємне очікування обману шкодитиме угоді.

Ввівши у гру "достовірні зобов'язання", автор успішно розв'язує ситуацію. Якщо розділити суму пожертви на послідовність невеликих внесків, кожен за незначну плату зможе перевірити чесні наміри решти донорів. Нікому не доведеться одночасно ризикувати більше, ніж одним невеликим траншем.

За такої зміни структури стимулів зникає більша частина ризику, а цінність встановленої довіри буде очевидною для всіх.

Відтак, назву "стратегія конфлікту" автор вважає дещо обмеженою, оскільки розглядає конфлікт як співробітництво у його первинній формі. Результати своїх досліджень Шеллінг пропонує називати "теорією умовного партнерства", "теорією неповного антагонізму" або "теорією взаємозалежних рішень".

Практичне застосування теорії

Практичність ідей ученого не підлягає сумніву з огляду на їх широке застосування урядами світових держав, спецслужбами та корпораціями. Автор "Стратегії конфлікту" вважається основоположником доктрини ядерного стримування США.

Крім того, стратегія конфлікту придатна для всіх ситуацій, де присутні спільний інтерес та протиріччя між учасниками взаємодії: переговори, мовчазна торгівля, шантаж і навіть боротьба із злочинністю.

За Шеллінгом, гангстерська війна має багато спільного з війною між державами. В обох сферах результат забезпечується насильством.

Інтерес і тих і інших полягає у тому, щоб уникати застосування сили. Злочинні угрупування, як і країни, часто беруть участь в обмежених війнах, роззброєнні, відплаті та погрозах відплати, укладають союзи та угоди, при цьому не можуть апелювати до вищої влади, щоб змусити виконати договір.

У світовій спільноті ідеї Томаса Шеллінга викликають неоднозначні оцінки.

Прихильники поважають професора за створення "теорії без теоретичного апарату". Її пізніше формалізували нобелівські лауреати Ріхард Зелтен, Джон Харшаньї, Джон Неш та Роберт Ауманн. У 1993 році Шеллінга нагородили премією Національної академії наук США за "відвернення ядерної війни".

Критики називають Шеллінга "теоретиком воєнної ескалації", звинувачуючи його в теоретичному обґрунтуванні довгої серії бомбувань В'єтнаму, які забрали життя 2 мільйонів людей. Антиглобалісти критикують Шеллінга за підтримку відмови уряду Джорджа Буша ратифікувати Кіотський протокол у 2002 році.

Дорікають професору і за участь у Копенгагенському консенсусі – раді, створеній з восьми експертів, які у 2003 році розробили для ООН цілі тисячоліття.

Головними тоді були визнані цілі, вигідні для певних корпорацій: виробництво ліків проти ВІЛ/СНІД, поширення генно-модифікованих продуктів для боротьби з голодом та скасування митних бар'єрів. Проблема клімату опинилася аж на 17 місці.

Тим не менше, почерк Шеллінга відстежується в сучасній стратегії світових держав та підконтрольних їм фінансових організацій.

Як і півстоліття тому, актуальні слова: "Існує аналогія між погрозою дитині з боку батьків і погрозою, яку багата патерналістська нація адресує слабкому і дезорганізованому уряду бідної нації, розширюючи допомогу і вимагаючи в обмін за це "розумної" економічної політики або військового співробітництва".

Висновок один: без сильної і самодостатньої політики держави не буває "дорослої" економіки. Шеллінг показав, що гравець може підсилити свою позицію за допомогою звуження числа доступних варіантів, причому здатність відповісти ударом на удар може бути більш цінною, ніж здатність відбити атаку. Характерно, що гарантований удар у відповідь з точки зору його теорії менш ефективний, ніж негарантований. Роботи Шеллінга допомогли уникнути війни і вирішити багато конфліктів.

Шеллінг назвав речі своїми іменами, як би цинічно це не звучало.

Його книга «Стратегія конфлікту», що вийшла в 1960 році і поклала початок дослідженням стратегічної поведінки і торгів, була визнана однією з сотні найбільш впливових книг післявоєнного часу.

Праці

Економічні відносини, поведінка

1.       Шеллинг Т. Стратегия конфликта / Т. Шеллинг;  пер. с англ. -Т. Даниловой под ред. Ю. Кузнецова, К. Сонина. - М.: ИРИСЭН, 2007. - 366 с. (Серия «Международные отношения»). - Режим доступа:http://lib100.com/book/contact/strategiya_konflikta/_%D0%A8%D0%B5%D0%BB%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B3%20%D0%A2%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%81,%20%D0%A1%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B3%D0%B8%D1%8F%20%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%84%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D1%82%D0%B0.pdf

2.       SchellingThomas.Choice and Consequence («Вибір і наслідки»), 1985. – Режим доступа: http://elcenia.com/iamapirate/schelling.pdf

3.       Schelling Тhomas C. "Bargaining, Communications, and Limited War," The Journal of Conflict Resolution, 1 (1957), 19-36.

4.       Schelling Тhomas C. The Strategy of Conflict. Cambridge, Mass.: Harvard University Press, 1960.

5.       Schelling Тhomas C. and Нalperin Мorton. Strategy and Arms Control. New York: Twentieth Century Fund, 1961.

6.       SchellingThomas.National Income Behavior. McGraw-Hill Publishing Co., 1951.

 

Міжнародні економічні відносини

7.       SchellingThomas.International Economics. Allyn and Bacon  («Міжнародна економіка. Аллін і Бекон»), 1958.

 

Макроекономічна та мікроекономічна рівновага

8.       SchellingThomas. Micromotives and Macrobehavior («Мікромотиви і макровибір»), 1978. – Режим доступа: https://vk.com/doc168073_351080986?hash=417c50707551d32138&dl=13b55fa4062cc8b93f

 

Міждисциплінарні дослідження

9.       SchellingThomas.Arms and Influence. Yale University Press («Зброя і вплив»), 1966.

10.  SchellingThomas.Thinking Through the Energy Problem. Committee for Economic Development, 1979.

11.  TheFutureofArmsControlAuthor(s): ThomasC. SchellingSource: OperationsResearch, Vol. 9, No. 5, (Sep. - Oct., 1961), pp. 722-731. - Режим доступу: http://www.jstor.org/stable/166817

 

Персоналії

12.  Корнилюк Р. Мічені Нобелем: військовий теоретик Томас Шеллінг / Р. Корнилюк // Економічна правда.25 червня 2010. - Режим доступу:http://www.epravda.com.ua/publications/2010/06/25/239690/

13.  Daniel B. Klein.Thomas C. Schelling [Ideological Profiles of the Economics Laureates] / B. Klein Daniel// Econ Journal Watch. -  10(3), September 2013. – рр.576-590. - Режимдоступу:http://econjwatch.org/file_download/765/SchellingIPEL.pdf

Joomla Plugins