Райнгард Зелтен
1994 р. – Райнгард Зелтен
Райнгард Зелтен (нар. 1930 р.) – німецький математик та економіст.
Лауреат Нобелівської премії 1994 року «За аналіз рівноваги в теорії некооперативних ігор» (разом з Дж. Харсані та Дж. Нешом).
Народився РайнгардЗелтен5 жовтня 1930 року в Бреслау (Вроцлав, Польща) у родині бізнесмена. З початком переслідування євреїв батько був змушений продати фірму, 1942 р. після тяжкої хвороби він помер.
З 14 років Зелтен залишив школу і почав працювати робочим, але через деякий час сім’я виїздить до Австрії, де він до 1946 р. працює на фермі. 1951 р. Зелтен закінчує середню школу, де вперше занурюється в теорію ігор. Згодом його було прийнято на математичний факультет університету у Франкфурті-на-Майні, який він закінчив 1958 р.
1959 р. Зелтен захистив докторську дисертацію з математики, доопрацювавши і удосконаливши добре відому «рівновагу Неша», що стосується «ігор з неповною інформацією». Цього ж року він одружується з Е. Ленгрейнер, з якою мешкає в містечку Кенігсвінтер неподалік від Бонна. Учений переконаний, що саме її допомога сприяла його успіху. Після публікації 1970 р. книги «Політика цін виробників молочних продуктів за статичною теорією» він набуває статусу повноправного професора і права незалежно читати лекції. 1969 – 1972 рр. Зелтен працює професором економіки Вільного університету в Західному Берліні, згодом переходить до Білефельдського університету, де створює Інститут математичної економіки. З 1984 р. учений працює на кафедрі економіки Боннського університету імені Фрідріха Вільгельма.
1995 р. Р. Зелтена було обрано віце-президентом Європейської економічної асоціації, згодом він стає її президентом.
Сутність теорії полягає у встановленні оптимальної (у тому чи іншому змісті) стратегії поведінки в конфліктних ситуаціях. Метою теорії є визначення оптимальної стратегії для кожного гравця. Стратегією гравця називається сукупність правил, що обумовлюють вибір його дій при кожному особистому ході залежно від наявної ситуації.
Під конфліктом розуміється ситуація, у якій стикаються інтереси двох чи більше сторін, які переслідують різні (інколи протилежні) цілі. Кожна зі сторін-учасників конфліктних ситуацій може у певний спосіб впливати на хід подій, але не має змоги повністю ним керувати. Конфліктні ситуації виникають під час вирішення різноманітних економічних проблем (відносини між організаціями-виробниками і споживачами, торгівля, економічна конкуренція тощо).
Теорія ігор встановлює для різних класів конфліктних ситуацій оптимальні лінії поведінки учасників – стратегії гравців, що забезпечують рівновагу в грі. Оптимальні стратегії гравців гарантують кожному з них якийсь виграш, причому такий, що недотримання будь-кого з учасників узгодженої стратегії може тільки зменшити його виграш.
1962 р. разом з Х. Мауерманом Р. Зелтен розробив теорію адаптивних прагнень, яка була оприлюднена в спеціальному журналі. 1965 р. в статті «Модель олігополії з інерцією попиту» він описав розроблену ним так звану «чисту стратегію» з інтуїтивним вибором, розвиваючи і удосконалюючи «рівновагу Неша». Учений припускає, що тільки спеціальний клас точок рівноваги («істинні» або «доскональні») забезпечує раціональну поведінку в безкоаліційній грі.Ігри різняться за числом учасників, характеристиками так званих платіжних функцій, які визначають виграш кожного гравця залежно від його поведінки і поведінки інших учасників конфлікту, за інформацією про ситуацію, що склалася та яка є в розпорядженні партнерів, за правилами, що обмежують вибір лінії поведінки учасників, за можливостями укладання угод між ними і входження в коаліції, за визначенням поняття «рівноваги» чи «справедливого вирішення гри». Якщо виграш одного гравця дорівнює програшу іншого, то гра називається антагоністичною або грою з нульовою сумою. У процесі гри її учасники здійснюють ходи. Ходом гравця називається вибір та здійснення однієї із передбачених правилами дій. Ходи бувають двох видів: особисті та випадкові. Особистий хід – це свідомий вибір гравцем одного з можливих варіантів дій. У подальшому ми будемо розглядати тільки особисті ходи гравців. Випадковий хід – це випадково вибрана дія.
Для того, щоб вирішити гру або знайти рішення гри, необхідно для кожного гравця вибрати стратегію, яка б відповідала умові оптимальності. Це означає, що один з гравців повинен одержати максимальний виграш, у той час як другий дотримується своєї стратегії. Такі стратегії називаються оптимальними. Оптимальні стратегії мають також відповідати умові стійкості, тобто будь-кому з гравців повинно бути невигідно відмовитися від своєї стратегії у цій грі. Якщо гра повторюється багато разів, то тоді гравців може цікавити не виграш і програш кожного разу в кожній конкретній партії, а середній виграш (програш) в усіх партіях.
Наукові висновки Райнгарда Зелтена мають велике практичне значення у сферах макроекономічної теорії, економічної політики держави, теорії індустріальної організації, аналізу олігополій, інформаційної економіки тощо.
Окрім допомоги Агентству з контролю над озброєнням та з питань роззброєння в ході ядерного стримування під час Холодної війни, Р. Зелтен співпрацював з групою військових експертів, застосовуючи теорію ігор для стратегічного аналізу конфлікту в Косово.
Протягом усієї академічної кар’єри вчений працював міжнародним консультантом для бізнесових та урядових структур, підготував багато наукових видань. Зважаючи на багатий життєвий досвід та результати своїх досліджень, Зелтен зазначає, що найбільш ефективний спосіб вдосконалення прийняття рішень – це вдосконалення інтуїції.
Інтуїція, на думку вченого, більш придатна для практичного життя, оскільки надзвичайно рідко люди приймають рішення виключно на підставі даних та розрахунків. Інтуїція випливає зі спрощених аналогій у голові відповідального за рішення, котрі пояснюють яким має бути найкращий спосіб дій.
Теорія ігор, експериментальна, поведінкова економіка і життєвий досвід надають широкий вибір таких ігрових ситуацій, які досить прості, далекі від реальності, але дають базу для швидкого рішення проблем. Якби вони були такими самими складними, як реальність, ми б нічого з них не навчились. Чим більше таких аналогій у голові людини, тим кращою стає інтуїція, переконаний Р. Зелтен.
Нобелівська лекція
· ReinhardSelten(1994) MultistageGameModelsandDelaySupergames[http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/economic-sciences/laureates/1994/selten-lecture.pdf]
«Чиста стратегія»
· ReinhardSelten(1965) Ein Oligopolmodell mit Nachfrageträgheit,CenterforResearchinManagementScience, UniversityofCalifornia– 34 p. [http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/016548968990067X]
Теорія ринкових структур (олігополії)
· Reinhard Selten (1970) Preispolitik der Mehrproduktenunternehmung in der statischen Theorie, Berlin-Heidelberg-New York: Springer-Verlag.– 138 p. [https://books.google.com.ua/books?id=w56cBgAAQBAJ&pg=PA2&lpg=PA2&dq=Preispolitik+der+Mehrproduktenunternehmung+in+der+statischen+Theorie&source=bl&ots=DkFGZBUlqu&sig=x3U9f4_T4DXbsfHuzUkEOSAjgvE&hl=uk&sa=X&ved=0ahUKEwjO9tvi48rJAhWmVHIKHYK_AiQQ6AEIIjAB#v=onepage&q=Preispolitik%20der%20Mehrproduktenunternehmung%20in%20der%20statischen%20Theorie&f=false]
· Reinhard Selten (1974) General Equilibrium with Price-Making Firms (with Thomas Marschak), Lecture Notes in Economics and Mathematical Systems, Berlin-Heidelberg-New York: Springer-Verlag- 246 p. [http://www.springer.com/us/book/9783540066248]
· Reinhard Selten (1988)A General Theory of Equilibrium Selection in Games (with John C. Harsanyi), Cambridge, MA: MIT-Press. ISBN: 9780262582384 -365 pp. June 1988. [http://www.jstor.org/stable/2726785?seq=1#page_scan_tab_contents]
· Reinhard Selten (1988)Models of Strategic Rationality, Theory and Decision Library, Series C: Game Theory, Mathematical Programming and Operations Research, Dordrecht-Boston-London: Kluwer Academic Publishers – 318 pages. [https://books.google.com.ua/books?id=hvv1CAAAQBAJ&pg=PR1&lpg=PR1&dq=Models+of+Strategic+Rationality,+Theory+and+Decision+Library,+Series+C:&source=bl&ots=Nd_g2fPuh7&sig=C1_1rNjHC59CgSrU9lj0-ModATs&hl=uk&sa=X&ved=0ahUKEwjgl9yM5crJAhWHnHIKHbELBMYQ6AEIJDAB#v=onepage&q=Models%20of%20Strategic%20Rationality%2C%20Theory%20and%20Decision%20Library%2C%20Series%20C%3A&f=false]
· Reinhard Selten (1999)Game Theory and Economic Behavior: Selected Essays, 2. vol Cheltenham-Northampton: Edward Elgar Publishing. [http://web.stanford.edu/~alroth/selten.html]
· Reinhard Selten (1988)New edition of: Models of Strategic Rationality, with a Chinese Introduction. Outstanding Academic Works on Economics by Nobel Prize Winners. Dordrecht-Boston-London: Kluwer Academic Publishers. (2000)
Дослідження есперанто
· Reinhard Selten (1995) Enkonduko en la Teorion de Lingvaj Ludoj – Ĉu mi lernu Esperanton? (with Jonathan Pool), Berlin-Paderborn: Akademia Libroservo, Institut für Kybernetik.- 148 p. [http://www.worldcat.org/title/enkonduko-en-la-teorion-de-lingvaj-ludoj-cu-mi-lernu-esperanton/oclc/36225044]
Переклад своїх робіт іноземними мовами
· Reinhard Selten (1988)Chinese Translation of: Models of Strategic Rationality. Outstanding Academic Works on Economics by Nobel Prize Winners. Dordrecht-Boston-London: Kluwer Academic Publishers. (2000)
· Reinhard Selten (2000)Russian Translation of: A General Theory of Equilibrium Selection in Games (with John C. Harsanyi), Cambridge, MA: MIT-Press.
Joomla Plugins