Елвін Еліот Рот
2012 р. – Елвін Еліот Рот
Елвін Еліот Рот (19.12.1951 р.) – американський економіст.
Лауреат Нобелівської премії з економіки 2012 року «За теорію стійкого розподілу та практику моделювання ринку»(разом з Л.Шеплі).
Елвін Еліот Ротнародився в Нью-Йорку в 1951 р. Навчався в середній школі ім. Мартіна Ван Бюрена в Квінсі. Відвідував курси інженерів при Колумбійському університеті і був зарахований на інженерне відділення університету. У 1971 р. отримав ступінь магістра в Колумбійському університеті. 1974 р. закінчив навчання в аспірантурі при Стенфордському університеті. З 1986 по 1995 р. викладав в хайфському Техніоні, Єврейському університеті в Єрусалимі і Тель-Авівському університеті. З 1998 р. викладає в Гарварді і очолює дослідницькі проекти в Національному бюро економічних досліджень США. Професор Гарвардського університету, викладає в Гарвардській школі бізнесу. Зробив значний внесок у теорію ігор, теорію моделювання ринку та експериментальну економіку, а також відомий своїм акцентом на застосуванні власної економічної теорії для вирішення реальних господарських проблем.
До сфери професійних інтересів Елвіна Рота відноситься теорія ігор, експериментальна економіка, дизайн ринків. Е. Рот став одним з провідних фахівців у сфері теорії ігор, випустивши, зокрема, підручник "Моделі теорії ігор у переговорах" і низку статей, серед яких, у тому числі, обговорення пристосування окремих положень теорії ігор до систем вступу в університети і коледжі, а також до розподілу лікарів у клініки і госпіталі в США.
Серед публікацій останніх років є статті, присвячені розподілу студентів юридичних вузів у судовій системі, системам аукціонної торгівлі на Amazon і eBay,проблемам працевлаштування клінічних психологів, працівників старших вікових груп.
Найбільш відомі результати наукової роботи Е. Рота – реформа перерозподілу школярів у шкільних округах в Нью-Йорку і Бостоні, а також інноваційна система підбору людських органів для їх пересадки в клініках Нової Англії.
Завдяки інтересу до теоретичних засад економіки медицини, Рот є одним із світових лідерів по кількості спільних публікацій в академічних медичних журналах ("Трансплантологія", "Гастроентерологія", "Журнал американської медичної асоціації") серед теоретиків-економістів.
Теорія ігор. Елвін Рот - яскравий представник молодшого покоління економістів-"ігровиків" - зумів застосувати теоретичні висновки Ллойда Шеплі для вирішення ряду практичних завдань, які вимагають співставлення та узгодження між собою численних інтересів агентів ринкової взаємодії.
У 1995 році Елвіна Рота попросили допомогти у трансформації централізованої системи підбору інтернів для лікарень США. Процес працевлаштування випускників медичних вузів мав усі ознаки ринку з провалами, який потребує оптимізації методами теорії ігор.
На початку 20-го століття у США працевлаштування молодих медиків відбувалось децентралізовано і хаотично, так як це нині ведеться в Україні. Медичні заклади безсистемно конкурували між собою в пошуках кращих студентів. Як наслідок - в умовах дефіциту кваліфікованих кадрів лікарні почали брати в інтернатуру студентів молодших курсів, які не мали достатніх знань і вмінь. Звісно, було складно визначити наскільки гарним спеціалістом буде такий працівник у майбутньому, а студент не встигав дізнатися яка галузь медицини підходила б саме йому. Ситуація була схожою на докризове полювання українських банків і страховиків на студентів економічних спеціальностей.
Крім цього лікарням доводилось довго чекати на відповіді. Коли ж від молодих студентів приходила відмова, було вже пізно шукати хороших працівників, бо тівже були розібрані конкурентами. Для того, щоб встигати набрати штат і мати можливість здійснити більше пропозицій потрібним студентам, у 1945 році американські лікарні домовились розпочинати "сезон полювання" у визначену дату і дали студентам 10-денний строк для прийняття рішення. Внаслідок цього виникла нова проблема - випускники почали обирати лікарні, гірші ніж ті, на які вони заслуговували, бо не були впевненими, що пізніше отримають кращу пропозицію.
З іншого боку, намагаючись дочекатись кращої пропозиції, багато випускників відкладали своє рішення на останній день. Після цього виявлялось, що в престижних лікарнях з'являлися вільні місця, а потенційні кандидати все-таки прийняли пропозиції від гірших закладів через власні побоювання залишитись безробітними. Щось схоже на це відбувалося влітку під час української вступної кампанії, коли деякі престижні вузи на вивільнені місця були змушені добирати студентів з поганими результатами ЗНО.
З метою вирішення цих проблем, починаючи з 1950-х років, ринок медичних вакансій у США зазнав змін - було створено єдиний інформаційно-аналітичний центр, у якому оброблялись списки інтересів лікарень та студентів і за визначеним алгоритмом відбувався пошук найкращих комбінацій. Якщо студенту не зовсім подобалась лікарня, яку йому запропонували, наприклад, вона знаходилась третьою у його списку, він міг просто зателефонувати двом попереднім і уточнити чи є для нього вільні місця. У більшості випадків вакансії були зайняті кращими претендентами, що свідчило про стабільність розподілу.
Елвін Рот у 1990 році удосконалив застарілий алгоритм системи підбору інтернів, вирішивши нову проблему сімейних пар, частка яких зросла серед випускників. Проблема полягала у тому, що алгоритм часто видавав результат, за яким кращі посади для подружжя виявлялись у двох різних містах Сполучених Штатів. Елвін Рот зумів змінити алгоритм так, що сімейні потреби якнайліпше враховувались під час формування оптимальних комбінацій.
Дизайн ринків. Застосування моделей з теорії ігор для практичних потреб дизайну ринків, з яким зіткнувся Елвін Рот, вимагало серйозних доопрацювань і уточнень. Адже в математичних моделях було багато нереалістичних припущень і спрощень, а життя, як у випадку із сімейними парами випускників, підкидало нові обмеження. У багатьох випадках вузол ігрових проблем був настільки заплутаним, що його розв’язання було можливим лише через проведення лабораторних експериментів, які дозволяли визначити вплив різних алгоритмів на результат вибору.
Елвін Рот зумів перевірити дієвість теоретичних висновків своїх попередників, удосконаливши дизайн численних ринків, що страждали від слабкості цінового механізму, недостатньої кількості учасників або асиметрії інформації.
Наприклад, Рот консультував державні органи США під час організації розпродажу спектрів частот для мобільних телефонів у 1990-х роках. Попередня практика проведення продажу за заявками виявилась неможливою через зростання кількості бажаючих і наявність ризику корупційних дій з боку чиновників.
Лотерея теж не допомогла, оскільки компанії, полюбляли скупляти максимальний тираж і таким чином підвищувати свої шанси на виграш. Проблема полягала і в тому, що ціновий механізм виявлявся безсилим - компанія, якій потрібно було закріпитись лише в одному штаті могла викупити пакет частот в багатьох штатах, не залишивши нічого іншим регіональним колегам.
А при продажі частот в рамках штату, страждали загальнонаціональні оператори, для яких було важливо купити відразу цілий пакет частот для кількох територій. Голосування грошима призводило до неефективного розподілу частот - в умовах їхнього дефіциту багато з них не використовувались після придбання.
Елвін Рот запропонував і розробив механізм так званого комбінаторного аукціону, алгоритм якого вирішує задачу ефективного розподілу в залежності від складу покупців і майбутнього використання радіочастот.
Нобелівський лауреат Елвін Рот здійснив вагомий внесок у створення систем набору учнів, які максимально враховували інтереси учнів і шкіл під час вступних кампаній у провідних містах США. Він розробив метод, що дозволяє старшокласникам обирати найбільш підходящу для них школу, а школі одержувати максимально підходящого учня.
Елвін Рот врятував тисячі життів, розробивши алгоритм для обміну донорськими органами, який узгоджував численні потреби хворих і благодійників, а також враховував масу об’єктивних обмежень на сумісність органів.
Намагаючись відповісти на одне з основних питань економіки – як найкраще розподілити обмежені ресурси між споживачами, Елвін Рот розробив алгоритм підбору донорів для пересадки нирок. Завдяки цьому дослідженню за останні роки лікарям вдалося допомогти більш як двом тисячам пацієнтів. Щоб орган донора прижився у пацієнта, необхідна сумісність за групою крові та деяким іншим показникам. Використовуючи комп’ютерну програму Рота, медики дістали змогу швидко підбирати людей, які підходять один одному, і виконувати операції.
"Його алгоритм дозволяє нам бачити ті комбінації, які могли б залишитись непоміченими. Він здійснив революцію в нашій справі", — вважає директор програми пересадки нирок в Єльському університеті Річард Форміка. Коли Рот запроваджував свою систему в 2003 році, в США пересаджували всього 19 донорських нирок за рік. Уже в 2004 році показник зріс майже в два рази, а в 2011 році доріс до 443 трансплантацій.
"Незважаючи на те, що дослідники працювали незалежно один від одного, комбінація базової теорії Шеплі і емпіричних дослідів Рота принесла багаті плоди і поліпшила роботу багатьох ринків", - наголошується в повідомленні Нобелівського комітету.
Нобелівська лекція
· Alvin E. Roth (2012). Nobel Lecture: The Theory and Practice of Market Design
[http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/economic-sciences/laureates/2012/roth-lecture.html]
Теорія ігор та дизайн ринків
· Рот Э. Алгоритмы отсроченного согласия: история, теория, практика / Э. Рот // Как экономическая наука помогает делать нашу жизнь лучше / под ред. Джона Зигфрида ; пер. с англ. Николая Эдельмана. – М. : Изд-во Института Гайдара, 2011. – Гл. 9. – С. 301–324.
· Roth AlvinElliot.Sozialwissenschaftliche Methoden: Lehr- und Handbuch fur Forschung und Praxis / hrsg. Erwin Roth. – Munchen ; Wien : Oldenbourg , 1984. – 783 S.
· Roth AlvinElliot.The College Admissions Problem is not Equivalent to the Marriage Problem. / Journal of Economic Theory/ - 1986/-36 (2): 277–288.
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0022053185901061
· Roth AlvinElliot.Sozialwissenschatliche Methoden: Lehr- und Handbuch fur Forschung und Praxis / Klaus Heidenreich ; hrsg. Erwin Roth, Klaus Heidenreich. – 2, unwesentlich veranderte Aufl. – Munchen ; Wien : Oldenbourg, 1987. – 783 S.
· Roth AlvinElliot. Two-Sided Matching: A Study in Game-Theoretic Modeling and Analysis/ AlvinElliotRoth,Marilda Sotomayor. – Cambridge University Press, 1990.
· Roth AlvinElliot. Laboratory Experimentation in Economics: Six Points of View. (editor) / AlvinElliotRoth.–Cambridge University Press. (Chinese translation, 2008), 1987.
· Roth AlvinElliot. The Shapley Value: Essays in Honor of Lloyd/ AlvinElliotRoth,S. Shapley. – Cambridge University Press, 1988.
· Roth AlvinElliot. Handbook of Experimental Economics/ AlvinElliotRoth,J.H. Kagel. – Princeton University Press, 1995.
· Roth AlvinElliot. R.Slonim. Learning in High Stakes Ultimatum Games: An Experiment in the Slovak Republic. Econometrica (The Econometric Society). – 1998. - 66 (3): 569–596.
https://www.jstor.org/stable/2998575?seq=1#page_scan_tab_contents
· Roth AlvinElliot. Game Theory in the Tradition of Bob Wilson / AlvinElliotRoth,Bengt Holmstrom and Paul Milgrom, 2001.
· Roth AlvinElliot,Alvin E.; Sönmez, T.; Ünver, M. U. Kidney exchange./ Quarterly Journal of Economics. – 2004. - 119 (2): 457–488.
http://qje.oxfordjournals.org/content/119/2/457.short
· Roth AlvinElliot. Who Gets What and Why/ AlvinElliotRoth. – Eamon Dolan/Houghton Mifflin Harcourt, 2015.
Joomla Plugins