Джон Річард Ніколас Стоун
1984р. – Джон Річард Ніколас Стоун
Сер Джон Річард Ніколас Стоун (30.08.1913 р. – 6.12.1991 р.) − англійський економіст і статист.
Лауреат Нобелівської премії з економіки 1984 року «За фундаментальний внесок у розробку системи національних рахунків й істотне вдосконалення основ емпіричного економічного аналізу».
Британський економіст Джон Річард Ніколас Стоун народився в Лондоні 30 серпня 1913 р. Навчався в коледжі при Кембриджськомууніверситеті,обравши спеціалізацію з економіки. Відвідував щотижневі консультації Річарда Кана з Кінгс коледжу при Кембриджському університеті, який на той час був одним зі світових центрів економічної науки. Він також вчився в новатора в галузі статистики Коліна Кларка, відвідував лекції Джона Мейнарда Кейнса, який писав свою книгу «Загальна теорія вартості, процента та грошей», та вступив до клубу політичної економії, який збирався на квартирі Кейнса. Інтелектуальна атмосфера Кінгс коледжу розвила, розкрила творчі здібності Джона Стоуна та визначила його кар’єру як вченого.
У 1935 р., по закінченні університету, став випускати економічний інформаційний бюлетень для страхового товариства «Ллойд» уЛондоні. Брав участь у проведенні економічних досліджень, у тому числі в підготовці в 1938 р. доповіді про від’ємності в структурах споживання та заощадження в сімейних бюджетах.
З 1937 року Стоун почав видавати щомісячний журнал «Трендс». У цьому журналі друкувалися показники зайнятості, обсяги виробництва, споживання, капіталовкладень, рух цін, інформація про зовнішню торгівлю.
На початку Другої світової війни Стоуна запросили на роботу до Міністерства військової економіки, де він був відповідальним за статистику морських перевезень та поставок нафти. Наступного року він був переведений до Служби централізованої економічної інформації управління секретаріату військового кабінету, де разом з Кейнсом та Джеймсом Мідом працював над складанням загального огляду економічного та фінансового положення Великобританії. Ця справа надала можливість зробити найбільш значний внесок в економічну науку. Британському уряду були необхідні дані про загальні суми коштів та ресурсів, доступні для підтримки військових зусиль. Стоун та Мід розрахували ці дані та надрукували у вигляді таблиць, де були надані розміри національного доходу та витрат; особистих доходів, витрат та заощаджень; чистих рахунків фондів. Згодом Стоун буде вважати це кроком до визначення національного доходу. Розрахунковий метод забезпечував умови послідовності, оскільки він зажадав рівності між доходами та витратами. Його система рахунків національного доходу на основі методу подвійної бухгалтерії склала емпіричну сторону кейнсіанської революції в макроекономічній теорії. Рахунки виробництва, споживання та накопичення відображають нові кейнсіанські концепції сукупного попиту, споживання та інвестицій. Фактично це дало змогу побудувати економетричні моделі, а самі рахунки утворили основу для організації збору відповідної статистичної інформації та тестування їх послідовності.
З 1945 р. Джон Стоун працює в Кембриджі, де обіймає посаду директора відділу прикладної економіки, а з 1955 р. - професора фінансів та бухгалтерії.
Метод національних рахунків, розроблений Стоуном, дав поштовх до побудови економетричних моделей, а самі рахунки утворили основу для організації збору відповідних статистичних даних і тестування їх послідовності.
Система національних рахунків вперше була розроблена в XVII ст. Вільямом Петті і Грегорі Кінгом в Англії та П'єром Буагільбером і маршалом Вобаном у Франції. Після Першої світової війни новаторська робота за розрахунками національного доходу була проведена Саймоном Ковалем і Коліном Кларком. Робота Стоуна відрізняється від цих двох більш ранніх спроб тим, що вона відкрито включила національний дохід у рамки подвійної бухгалтерії, у якій враховувалися дані про доходи й витрати в домашньому господарстві, приватному секторі та в урядовій діяльності, що дозволяло виробляти порівняльний аналіз результатів діяльності як у різних секторах економіки, так і в різних країнах.
Розрахунковий метод Стоуна забезпечував послідовність, оскільки він вимагав рівності між прибутком і витратами. Це означало, що все вироблене повинно було бути спожито, а все спожите - знову вироблено. Його система розрахунків національного доходу на основі методу подвійної бухгалтерії склала емпіричну сторону кейнсіанської революції в макроекономічній теорії. Його рахунки виробництва, споживання і накопичення відображають нові кейнсіанські концепції сукупної пропозиції, споживання та інвестиційного попиту.
Продовжуючи дослідження в галузі національних рахунків, він створив методи вираження цих рахунків у реальних величинах і потім використовував їх для побудови послідовних індексів цін й обсягу виробництва. Він не тільки зміг домогтися координування рахунків з аналізом за методом «витрати - випуск», але також виявився першим, хто включив фінансові операції у свою систему і побудував систему фінансових балансів.
Теорія систем споживчих витрат, розроблена Стоуном, частково відбрунькувалася від його досліджень розрахунку національного доходу, оскільки вдосконалені оцінки того, що визначає споживчі витрати, можуть забезпечити складання більш точних індексів вартості життя або кращий вимір сукупної інфляції цін. І те й інше має істотне значення для вивчення зміни в реальному національному доході в періоди, коли відбуваються зміни у відносних цінах. Схильність Стоуна до розробки складних економічних моделей проявилася в роботі його групи «Кембриджський проект економічного зростання», яка створила економетричну модель зростання британської економіки, опублікувавши її у вигляді багатотомного видання «Програма зростання».
Cтворив методи вираження облікових записів у реальному вираженні, а потім використовував їх для побудовипослідовних індексів цін й обсягу виробництва. Він не тільки зміг досягти координації облікових записів з аналізом за методом "витрати - випуск", але також був першим, хто включив фінансові операції у свою систему і побудував систему фінансових балансів.
У 1947 році ООН надрукувала доповідь «Зміни національного доходу та побудова національних рахунків»("Measurement of National Income and the Construction of Social Accounts").Результатом цієї публікації стала книга «Система національних рахунків»("A System of National Accounts"),написана разом з Абрахамом Айденоффом, яка вийшла з друку в 1968 р. Таким чином, система була прийнята в багатьох країнах. Згодом Джон Стоун створив систему демографічних рахунків, які відображали зміни в народонаселенні та соціально-економічні зміни. У 1975 р. ООН опублікувала його роботу «До системи соціальної та демографічної статистики»("Towards a System of Social and Demographic Statistics").
На додаток до своєї роботи на тему розрахунку національного доходу Джон Стоун зробив значний внесок у вивчення поведінки споживача. Він передбачив, що структура споживчих витрат та заощаджень представляє собою функцію від рівня доходів та відносних цін на всі товари («Аналіз ринкового попиту»("The Analysis of Market Demand", 1945)).
Нобелівська лекція
Stone Richard. The accounts of society/ Nobel Memorial Lecture, 8 December, 1984. – P. 115 – 139 // http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/economic-sciences/laureates/1984/stone-lecture.pdf
Національні рахунки
- The Construction of Tables of National Income, Expenditure, Savings and Investement (совм. с Д. Мидом)//Тhе Economic Journal. 1941. Vol. LI, N 202-203, pp. 216-231; library.by/portalus/modules/economics/referat_sho…
- -National Income and Expenditure. Oxford, 1944 (совм. с Д. Мидом); The Role of Measurement in Economics. Cambridge /Eng./, 1951; gufo.me/content_eco/richard-stoun-32315.html
- Quantify and Price Indexes in National Accounts. Paris, 1956; Social Accounting and Economic Models. Ankara, 1956 (совм. с Д. Крофт-Мюррей, на турецком яз.); | library.by/portalus/modules/economics/referat_sho…
- Input-Output and National Accounts. Paris, 1966; library.by/portalus/modules/economics/referat_sho…
Математичне моделювання економічних процесів
- Mathematics in the Social Sciences and Other Essays. London, 1966; library.by/portalus/modules/economics/referat_sho…
- Mathematical Models of the Economy and Other Essays. London, 1970; library.by/portalus/modules/economics/referat_sho…
- Demographic Accounting and Model Building. Paris, 1971; Aspects of Economic and Social Modelling. Geneva, 1981. library.by/portalus/modules/economics/referat_sho…
Joomla Plugins